LPG w Europie

Przed wyjazdem za granicę autem zasilanym gazem musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach związanych z użytkowaniem naszego pojazdu.Mianowicie w europie jest dobrze rozwinięta sieć stacji z z gazem zazwyczaj są to punkty na stacjach paliw płynnych ale również można spotkać pojedyncze stacje na obrzeżach miast .

Punkty mogą posiadać inne nazwy i oznaczenia ,najczęściej stosowane to Autogas (Niemcy),GPL(Francja) i znany nam najbardziej LPG .W większości stacje te są bezobsługowe ,niestety w różnych państwach stosujemy inne końcówki pistoletów do tankowania!!! Co za tym idzie ,przed podróżą możemy zaopatrzyć się w daną końcówkę ,oczywiście jeżeli wiemy w jakim kraju jaka jest stosowana. Nie ma problemu jeżeli jedziemy do jednego państwa ,ale gorzej jeżeli nasza podróż będzie przebiegała przez kilka krajów, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest po prostu użyczenia na danej stacji odpowiedniej końcówki za kaucją jak to ma miejsce np.w Niemczech .

Rozróżniamy cztery typy końcówek : Typ1 "Dutch bayonet" Typ2 "Italian disch"Typ3 "ACME thread"Typ4 "rosyjska"

 

Najbardziej znane i popularne to typ1-tgz Holenderska typ2-tgz Włoska są stosowane w większości państw europejskich przez które podróżujemy .

Trzeba pamiętać że poruszając się samochodem z instalacją LPG możemy spotkać pewne ograniczenia np. udając się na Wyspy Brytyjskie  nie przejedziemy przez Eurotunel, jest zablokowany dla tego typu aut, zostaje jedynie droga morska promem ,również niektóre parkingi podziemne w dużych miastach są nie dostępne dla samochodów z instalacją LPG. Ograniczenia można także spotkać przy wjeździe do tunelów we Włoszech oraz Francji .Jednak są również plusy, mianowicie niektóre miejsca oraz miasta jak np. Londyn zwalnia nas z opłat wjazdowych do miasta lub w innych przypadkach władze obniżają opłaty za parkowanie .

Każdy wyjazd do innego kraju powinien być odpowiednio przygotowany, aby nas nie zaskoczył w danej sytuacji ,kilka naszych rad może pomóc w uniknięciu ewentualnych niespodzianek .

Komentarze  

 
#1 Tom 04.05.2014
Dokładnie tak jak w artykule,dwa lata temu będąc w Niemczech musiałem zostawić kaucje za końcówkę do pistoletu w kwocie 50Euro .Musze stwierdzić że nie jest tak kolorowo ze znalezieniem stacji LPG nie są tak łatwo dostępne,chyba co trzecia stacja na autostradzie ma gaz i znajdują się pod nazwą Autogas
 

Której generacji używasz ?

Generacja I
zagłosuj
Generacja II
zagłosuj
Generacja III
zagłosuj
Generacja IV
zagłosuj
Generacja V
zagłosuj
Suma głosów: 136